• विदेश

  किन मागे उत्तर कोरियाका शासक किम जोंग उनले भावुक हुँदै माफी ?

    ओमकार टाईम्स

  एजेन्सी– उत्तर कोरियाका शासक किम जोंग उनले पहिलो पटक असफलताको लागि जनतासँग माफी मागेका छन् । ’द गार्डियन’ पत्रकारका अनुसार किम जोंगले कोरोना महामारीको कठिन अवस्थामा असफल भएकोमा माफी मागेका हुन् । किम जोंग माफी माग्दा आँसु पुछिरहेका थिए ।

  किम जोंग उनले आफ्नो पार्टीको ७५औं वार्षिकोत्सवलाई सम्बोधन गर्दा भावनात्मक भएका हुन् ।

  किम जोंग उनले उनी उत्तर कोरियाका जनताको अपेक्षामा बाँच्न नसक्ने भन्दै माफि मागेका हुन् । रिपोर्टका अनुसार किम जोंगले भाषणको बेला आफ्नो चश्मा उतारे र आँसु पुछे ।

  आफ्ना पुर्खाहरू र सम्पदाको उल्लेख गर्दै किमले भने– ‘यस देशका मानिसहरूले मलाई किम २ सँगर किम जोग इलको महान कारणको लागि मलाई जिम्मेवारी सुम्पेका छन् । तर मेरो प्रयास र गम्भीरता व्यक्तिको जीवनको कठिनाइहरु लाई कम गर्न को लागी पर्याप्त साबित भएको छैन । मलाई अफसोस छ ।’

  भनिन्छ कि किम जोंग उनको अचानक यस्तो भावनाले कोरोना भाइरस महामारी र आणविक हतियार प्रतिबन्धको कारण उनको नेतृत्वमा धेरै दवाव छ ।

  आफ्नो भावनात्मक भाषणको क्रममा किम जोंग उनले कोरोना भाइरस महामारीको कारण विश्वभर भइरहेका चुनौतीपूर्ण समयलाई औंल्याए । किम जोंगले पनि दक्षिण कोरियासँग सम्बन्ध सुधार गर्ने इच्छा पनि व्यक्त गरे । यद्यपि किम जोंगले अमेरिकाको सीधा आलोचना भने गरेनन् ।

  उत्तर कोरियाले शनिबार एक सैन्य परेडमा नवीनतम मिसाइलको प्रदर्शन गरेको थियो । यो मिसाइल उत्तर कोरियाको अन्तर–महाद्वीपीय ब्यालिस्टिक मिसाइल भन्दा पनि शक्तिशाली छ । दक्षिण कोरियाले सैन्य परेडमा चिन्ता व्यक्त ग¥यो र उत्तर कोरियालाई निरस्त्रीकरणको आफ्नो वाचामा अडिग रहन अपील गरेका छन् । दक्षिण कोरियाका रक्षामन्त्रीले भने– ‘उत्तर कोरियाले लामो दूरी सम्म ब्यालिस्टिक मिसाइलको प्रदर्शन गरेको छ ।’

  प्रतिकृया दिनुहोस