• फिचर समाचार

  सगरमाथाको नाम फेरिनु पर्छ : जी न्युज

    ओमकार टाईम्स

   

  काठमाडौं । अघिल्लो दिन प्रधानमन्त्री केपी शर्मा ओलीको अन्तर्वार्ता प्रशारण गरेको भारतीय समाचार च्यानल जी न्युजले मंगलबार नेपालको सगरमाथाको अंग्रेजी नाम माउन्ट एभरेष्ट सही नभएको जिकिर गरेको छ ।

  प्रधानमन्त्रीसँग अन्तर्वार्ता लिएर सगरमाथा आधार शिविर कालापत्थर पुगेका जी न्युजका सम्पादक सुधीर चौधरीले सगरमाथाको उचाइ नाप्ने भारतीय नागरिक राधानाथ सिकदरको नामबाट यसको नामाकरण हुनुपर्नेमा जर्ज एभरेष्टको नामबाट भएको दावी गरे । उनका अनुसार राधानाथले सन् १८५२ मा सगरमाथाकाे उचाइ मापन गरेका थिए ।

  ‘जर्ज एभरेस्टको नामबाट माउन्ट एभरेस्ट नामाकरण गरिएको हो । तर, जर्ज एभरेस्ट आफैं कहिल्यै पनि सगरमाथा आरोहण गरेनन् । सगरमाथाको उचाई मापन गर्ने व्यक्ति त हाम्रै भारतका राधानाथ सिकदर हुन्,’ नेपालका बारेमा पटक पटक विवादित समाचार सम्प्रेषण गर्ने जी न्युजका सम्पादन चौधरी थप्छन्, ‘उनीबाट खोसिएको श्रेय फिर्ता ल्याउनका लागि अभियान सुरु गर्न हामी एभरेष्ट पुगेका हौं ।

  जी न्युजले केहि समयअघि प्रधानमन्त्री ओली र चिनियाँ राजदूत होङ यान छीबीचको काल्पनिक सम्वाद प्रशारण गरेको थियो । त्यसको चर्को बिरोध भएपछि नेपाली केवल अपरेटरहरुले भारतीय समाचार च्यानलको प्रशारण रोक लगाएका थिए ।

  प्रतिकृया दिनुहोस