• फिचर समाचार

  बोक्सी,छाउपडी प्रथा कायममै, सामाजिक रुपान्तरण चुनौती [पुर्णपाठसहित]

    ओमकार टाइम्स

  काठमाडौं– घरेलु हिंसा, मानव बेचबिखन तथा ओसारप्रसार, वैदेशिक रोजगारका नाममा हुने ओसारपसार तथा बेचविखन लगाएत लैङ्गिकतामा आधारित महिला किशोरी बालिकाप्रतिको हिंसा कायम रहेको महिला बालबालिका तथा ज्येष्ठ नागरिक मन्त्रालयले जनाएको छ ।

  राष्ट्रिय लैङ्गिकता नीति, २०७७ सार्वजनिक गर्दै मन्त्रालयले बोक्सी, छाउपडी, बालविवाह, बहुविवाह, दाइजो र तिलक प्रथाले महिला माथि हुने शारीरिक तथा मानसिक हिंसा कायम नै रहेको जनाएको हो । सबै प्रकारका विभेद हटाई लैङ्गिक समानतासहित गरी सामाजिक रुपान्तरण गर्नु चुनौती रहेको मन्त्रालयको भनाई छ ।

  यसका लागि नेपाल प्रहरीको महिला बालबालिका तथा ज्येष्ठ नागरिक क्षेत्र हेर्ने निकायलाई सा्रेत साधन सम्पन्न बनाई अनुसन्धानलाई सुदृढ बनाउने मन्त्रालयको नीति तथा कार्यक्रम रहेको छ ।

  प्रविधिक शिक्षामा रहेको लैङ्गिक अन्तर घटाउन विशेष कार्यक्रम सञ्चालन गरिने योजनामा मन्त्रालय छ ।

  प्रतिकृया दिनुहोस